Důležité pojmy
ADVOKÁT / PRÁVNÍK
Ve významu slov advokát a právník je rozdíl. Právník je absolvent vysokoškolského právnického studia. Advokát je právník, který úspěšně složil advokátní zkoušky a může tedy vykonávat svou praxi samostatně a za úplatu. Advokát zastupuje práva a zájmy jednoho z rodičů nebo dítěte před soudem a snaží se o co nejlepší výsledek v zájmu své strany. Někteří advokáti poskytují ale i mediátorské služby zaměřené na dohodu mezi rozvádějícími se manžely.
ALIMENTY
Alimenty = Výživné
COCHEMSKÁ PRAXE
Cochemská praxe (jinak též Cochemský model) je alternativní cestou, jak ku prospěchu dětí řešit opatrovnické spory v případě rozvodu nebo rozchodu rodičů. Jejím cílem je zefektivnit spolupráci organizací a institucí účastnících se rozchodového procesu (soud, OSPOD, advokáti, mediátoři, psychologové, podpůrné organizace etc.) a vést rozcházející se rodiče primárně k dohodě.
DOHODA
Dohoda je základním kamenem společného řešení. Dohoda je cesta pro spokojené děti a rodiče i po rozvodu či rozchodu. Dohoda jsou i malá společná rozhodnutí, jako je třeba výběr školní aktovky, volba mimoškolní aktivity nebo i způsob trávení vánočních svátků. Pomocí malých kroků můžou rodiče překonat nepříjemnou situaci. V průběhu rozchodu/rozvodu je někdy dobré uzavřít formální dohodu (např. potvrzenou notářem, či soudem) tak, aby vznikla jistota její vymahatelnosti.
EXEKUCE
Výživné lze vymáhat také v exekutorském řízení (tzv. exekuci). V případě exekučního vymáhání výživného dochází ke spolupráci s exekutorem, který na základě návrhu na nařízení exekuce žádá soud o pověření k jejímu provedení. Exekutor následně samostatně lustruje majetek povinného a může postihnout i více finančních zdrojů současně. Náklady na vedení exekuce i odměna exekutora jsou účtovány dlužníkovi. V případě neúspěšné exekuce (např. pro nedostatek majetku dlužníka) jsou účtovány oprávněnému rodiči.
EXEKUČNÍ TITUL
Exekuční titul je soudní dokument, který opravňuje rodiče žijícího ve společné domácnosti s dítětem, žádat po povinném rodiči finanční obnos spojený s výchovou dítěte.
FIKCE VÝŠE PŘÍJMU
Pokud rodič při soudním jednání neprokáže své příjmy, pak se za jejich výši považuje 25násobek životního minima jednotlivce. Z této částky se dále počítá výživné pro dítě a případně i druhého rodiče.
ISTANBULSKÁ ÚMLUVA
Istanbulská úmluva neboli Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí zavázala státy, které úmluvu podepsaly a ratifikovaly, k podniknutí takových kroků, které právně postihují násilí na dětech a genderově podmíněné násilí, domácí násilí, genderové stíhání. (domácí násilí). Více informací naleznete ZDE.
JINÝ SOUDNÍ ROK
Jiný soudní rok je přípravné jednání, za jiných, než standardních podmínek, jehož průběh, místo a způsob konání určuje předseda senátu opatřením. Při tomto jednání dá soud účastníkům prostor, aby se k věci vyjádřili, nebo zjistí jejich stanoviska jiným vhodným způsobem. Touto formou při rozvodovém řízení neformálně některé soudy komunikují s rodiči nebo i s dětmi ještě před nařízením samotného soudního jednání ve věci. Dávají tak většinou prostor dohodě.
MEDIÁTOR / MEDIACE
Díky třetí straně – mediátorovi se mohou znesvářené strany lépe dohodnout a snáze vyřešit problémy. Mediace může probíhat společně, nebo i odděleně. Mediátor za pomoci mediačního procesu pomůže lidem vydefinovat si jejich přání a potřeby a na jejich základě se dohodnout k oboustranné spokojenosti. Pro řešení rodinných sporů jsou vhodní rodinní mediátoři.
OPATROVNICKÉ ŘÍZENÍ
Je součástí rozvodového řízení a jedná se o úpravu poměrů nezletilých dětí – tedy péče a výživy pro dobu po rozvodu. Rodiče se na úpravě mohou dohodnout a sepsanou dohodu si nechat potvrdit notářem. Tuto dohodu pak předloží soudu a ten ji většinou potvrdí, pokud je v nejlepším zájmu dítěte.
OPRÁVNĚNÁ OSOBA / OPRÁVNĚNÝ RODIČ
Právnický termín pro osobu, která má nárok na výživné. V případě rozvodu se jedná o děti a případně i o rodiče, kterého rozchod ohrožuje na základních potřebách.
OSPOD
Zkratka OSPOD znamená: Orgán sociálně-právní ochrany dětí. Hovorově se mu říká „sociálka“. Při rozvodech mohou sociální pracovníci OSPODu pomoci např. s dohodou ohledně dětí či výživného. V rozvodu působí jako ochranitelé zájmů dítěte. Pobočky OSPOD má každé větší město na svém městském úřadu.
PÉČE VÝLUČNÁ
Tento typ péče znamená, že jeden z rodičů má dítě do své péče zpravidla svěřené soudem a druhý rodič se s ním setkává za domluvených nebo stanovených podmínek a platí na něj výživné. Oba rodiče však mají k dítěti i nadále rodičovská práva i odpovědnost. Rozhodování o školách, bydlení nebo lékařských zákrocích stále závisí na obou rodičích. Uspořádání může být různé, nejčastěji se volí varianta setkávání s druhým rodičem na víkend od pátku odpoledne do neděle večer (jednou za 14 dní) a jedno odpoledne v týdnu.
POVINNÁ OSOBA / POVINNÝ RODIČ
Jedná se o právnický terminus technicus. V rozvodovém řízení se jedná o osobu, která je povinna děti a případně i jejich rodiče zaopatřit.
RODIČOVSKÝ PLÁN
Rodičovský plán je detailní dohoda ohledně péče, výchovy a výživy dětí, který mohou rodiče uzavřít, podepsat a nechat si případně ověřit podpisy notářem, pokud jsou schopni se dohodnout. Vzor najdete např. ZDE.
_______________
Na rodičovský plán je potřeba se dívat i z pohledu vašeho dítěte nebo dětí. Týká se především jich, proto při jeho tvorbě myslete především na jejich potřeby a zájmy.
Ještě než plán začnete tvořit, přečtěte si prosím následující dokument: Dvacet proseb dětí.